Çağrı Merkezi: 0 535 953 84 65

Turkuaz Taşı ve Faydaları

Firuze Taşı Nedir?

 

Firuze taşı nedir sorusunun cevabını bu yazımızda detaylı olarak sizler ile paylaşacağız. Güzelliği ile göz kamaştıran firuze taşı diğer adı ile turkuaz taşı faydaları ile de bir o kadar dikkat çekmektedir.

Firuze taşı eski zamanlarda Türkler tarafından savaş malzemeleri yapımında kullanılmıştır. Bu sebeple bilinen bir diğer adı da “Türk Taşı”dır.  Bu taşın tarihi Antik Mısır dönemine kadar uzanmaktadır.  Firuze taşı kullananlar bu taşın şans ve uğur getirdiğine inanmaktadır.

Günümüzde olduğu gibi eski çağlarda da turkuaz taşı enerjisi yüksek bir taş olduğu için takı, mücevher ve süs eşyası yapımında oldukça yoğun olarak kullanılmıştır.

firuze taşı

Turkuaz Taşı Nedir?

 

Turkuaz taşı nedir diye incelediğimizde bir diğer adı firuze taşı olan bu taş saydam olmayan bir yapıya sahip olan bir taş olarak karşımıza çıkmaktadır. Opak ve mumsu bir yapıda olan turkuaz taşı gök mavisi rengi ile de herkesi kendine hayran bırakmaktadır.

Bu taş oldukça güzel ve şık bir renk çeşidine sahip olan bir taştır. Turkuaz mavisinden gök mavisine, mavi gri ya da yeşil mavi tonlarda doğada bulunmaktadır. Firuze taşlarının içinde en kıymetli olanları içinde çizgi ve damar olmayan gök mavisi rengine sahip olanlarıdır.

Turkuaz taşlarının, içinde altın renkte birkaç nokta ve damar olan çeşitleri de yoğun ilgi görmekte ve takı yapımında yoğun olarak tercih edilmektedir. Turkuaz taşının sertlik derecesi 5-6 arasındadır. Bu sebeple takı, süs eşyası ve mücevher yapımında kolaylıkla kullanılabilmektedir.

Firuze taşı nerelerde bulunur diye soracak olursanız bu taşın çıkarıldığı yerler; Amerika, Meksika, İsrail, Avustralya, Tibet, Şili, Afganistan ve İran’dır. Oldukça kıymetli bir taş olan bu taş aslında hak ettiği değeri pek görememektedir. Bunun en büyük sebebi ise piyasada sahte taşların elden ele dolaşmasıdır.

 

Turkuaz Taşı Gerçeği Nasıl Anlaşılır?

 

Turkuaz taşının sahte olup olmadığını ele alındığında dış görüntüsünden anlaşılabilmektedir. Eğer anlaşılmıyorsa bazı basit yöntemler ile firuze taşının gerçek mi yoksa sahte mi olduğunu anlayabilirsiniz.

Sahte taşlar genellikle orijinal renklerde boyanarak piyasaya sürülmektedir. Eğer taşa baktığınızda sahte olup olmadığını anlamakta zorluk çekiyorsanız bir parçasını kırarak gerçek olup olmadığını görebilirsiniz. Turkuaz taşı kolye ya da turkuaz taşı bileklik modellerinin ufak bir kısmını kırdığınızda da iç rengin ve dış rengin uyumuna bakabilirsiniz.

Ya da ürüne ait taşı çakmak ile ısıtarak onun orijinal olup olmadığını anlayabilirsiniz. Genellikle imitasyon ürünler ısıtıldığında üzerindeki boya gitmekte ve alt kısımdaki ucuz taşın rengi ortaya çıkmaktadır. Böylece dışının ve içinin farklı renkte olması bu taşın orijinal olmadığının en büyük kanıtıdır.

Isıtma işlemini uygularken dikkat etmenizi öneririz.  Bu işlemde süreyi ayarlamanız oldukça önemlidir. Çünkü ametist taşı gibi bazı taşlar fazla ısıya maruz kaldıklarında renk değişimi yaşamaktadırlar.

Bahsettiğimiz bu yöntemlerden birini kullandığınız takdirde ürünün içi ve dış renginin aynı olduğunu görürseniz ürünün orijinal olduğunu anlayabilir ve gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Böylece firuze taşı nasıl anlaşılır sorusunun da cevabını bulmuş olursunuz.