Çağrı Merkezi: 0 535 953 84 65

Turkuaz Jade Roller Yüz Masaj Taşı Gençleştirici Kırışık Giderici

99,00 TL
210,00 TL
%53 İNDİRİM

Turkuaz Jade Roller Yüz Masaj Taşı Gençleştirici Kırışık Giderici

Stok Kodu turkuaz
Barkod 86938765782746
Marka Seay
Stok Durumu Son 3 Ürün
Gönderim Kargo Bedava
Ürün Açıklaması

Firuze taşı nedir sorusunun cevabını bu yazımızda detaylı olarak sizler ile paylaşacağız. Güzelliği ile göz kamaştıran firuze taşı diğer adı ile turkuaz taşı faydaları ile de bir o kadar dikkat çekmektedir.

Firuze taşı eski zamanlarda Türkler tarafından savaş malzemeleri yapımında kullanılmıştır. Bu sebeple bilinen bir diğer adı da “Türk Taşı”dır.  Bu taşın tarihi Antik Mısır dönemine kadar uzanmaktadır.  Firuze taşı kullananlar bu taşın şans ve uğur getirdiğine inanmaktadır.

Günümüzde olduğu gibi eski çağlarda da turkuaz taşı enerjisi yüksek bir taş olduğu için takı, mücevher ve süs eşyası yapımında oldukça yoğun olarak kullanılmıştır.

firuze taşı

Turkuaz Taşı Nedir?

Turkuaz taşı nedir diye incelediğimizde bir diğer adı firuze taşı olan bu taş saydam olmayan bir yapıya sahip olan bir taş olarak karşımıza çıkmaktadır. Opak ve mumsu bir yapıda olan turkuaz taşı gök mavisi rengi ile de herkesi kendine hayran bırakmaktadır.

Bu taş oldukça güzel ve şık bir renk çeşidine sahip olan bir taştır. Turkuaz mavisinden gök mavisine, mavi gri ya da yeşil mavi tonlarda doğada bulunmaktadır. Firuze taşlarının içinde en kıymetli olanları içinde çizgi ve damar olmayan gök mavisi rengine sahip olanlarıdır.

Turkuaz taşlarının, içinde altın renkte birkaç nokta ve damar olan çeşitleri de yoğun ilgi görmekte ve takı yapımında yoğun olarak tercih edilmektedir. Turkuaz taşının sertlik derecesi 5-6 arasındadır. Bu sebeple takı, süs eşyası ve mücevher yapımında kolaylıkla kullanılabilmektedir.

Firuze taşı nerelerde bulunur diye soracak olursanız bu taşın çıkarıldığı yerler; Amerika, Meksika, İsrail, Avustralya, Tibet, Şili, Afganistan ve İran’dır. Oldukça kıymetli bir taş olan bu taş aslında hak ettiği değeri pek görememektedir. Bunun en büyük sebebi ise piyasada sahte taşların elden ele dolaşmasıdır.

Turkuaz Taşı Gerçeği Nasıl Anlaşılır?

Turkuaz taşının sahte olup olmadığını ele alındığında dış görüntüsünden anlaşılabilmektedir. Eğer anlaşılmıyorsa bazı basit yöntemler ile firuze taşının gerçek mi yoksa sahte mi olduğunu anlayabilirsiniz.

Sahte taşlar genellikle orijinal renklerde boyanarak piyasaya sürülmektedir. Eğer taşa baktığınızda sahte olup olmadığını anlamakta zorluk çekiyorsanız bir parçasını kırarak gerçek olup olmadığını görebilirsiniz. Turkuaz taşı kolye ya da turkuaz taşı bileklik modellerinin ufak bir kısmını kırdığınızda da iç rengin ve dış rengin uyumuna bakabilirsiniz.

Ya da ürüne ait taşı çakmak ile ısıtarak onun orijinal olup olmadığını anlayabilirsiniz. Genellikle imitasyon ürünler ısıtıldığında üzerindeki boya gitmekte ve alt kısımdaki ucuz taşın rengi ortaya çıkmaktadır. Böylece dışının ve içinin farklı renkte olması bu taşın orijinal olmadığının en büyük kanıtıdır.

Isıtma işlemini uygularken dikkat etmenizi öneririz.  Bu işlemde süreyi ayarlamanız oldukça önemlidir. Çünkü ametist taşı gibi bazı taşlar fazla ısıya maruz kaldıklarında renk değişimi yaşamaktadırlar.

Bahsettiğimiz bu yöntemlerden birini kullandığınız takdirde ürünün içi ve dış renginin aynı olduğunu görürseniz ürünün orijinal olduğunu anlayabilir ve gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Böylece firuze taşı nasıl anlaşılır sorusunun da cevabını bulmuş olursunuz.

Turkuaz Taşı Nasıl Temizlenir?

Her doğal taşta olduğu gibi turkuaz taşının da mutlaka temizlenmesi gerekmektedir. Bilindiği üzere her taşın ayrı ayrı sağladığı faydalar ve etkileri vardır. Bu sebeple bu taşlar etkilerini daha iyi gösterebilmeleri için belli aralıklar ile temizlenmeli ve arındırılmalıdır.

Temizlenme ve arındırma işlemi, turkuaz taşının akan suyun altında beş dakika yıkanması ile yapılmaktadır. Bunun dışında bir başka temizleme yöntemi de  turkuaz taşını tuzlu suda on dakika bekleterek yapılmaktadır.

Başka bir arındırma yöntemi ise firuze taşının toprağa gömülmesi ile yapılır. Bir gün süre ile toprağa ya da saksıya gömülen taşın arındırılması sağlanır. Eğer firuze taşı taşlı kolye ya da firuze taşı yüzük sahibi iseniz takınızı arındırmak için ise pamuk ile beş on dakika silmeniz yeterli olacaktır. Bu işlemler sayesinde hem taşınızın temizlenmesini sağlamış hem de etkilerini arttırmış olursunuz.

Firuze Taşı Faydaları

Firuze taşı faydaları ise bu taşın güzelliği kadar dikkat çekmektedir. Doğal taşların her birinin bilindiği üzere ayrı ayrı etkileri ve faydaları bulunmaktadır. Sizler için firuze taşı faydaları ve etkilerini maddeler halinde aşağıda olduğu gibi sıraladık:

 • Kişiye şans ve uğur getirdiği bilinmektedir.
 • Kaygı duygusuna karşı etkilidir.
 • Başarı getirir.
 • Nazara karşı koruyucu etkisi vardır.
 • Tansiyonu dengeler.
 • Kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkisi vardır.
 • Takı olarak kullanıldığı takdirde etkisi daha da artmaktadır.
 • Sindirim sorunlarına karşı iyi gelmektedir. Bu sebeple bileklik, yüzük ve kemer tokası olarak kullanılmaktadır.
 • Bu taşı taşıyan kişilerin bilgelik güçlerini arttırdığına inanılır.
 • Kederli insanların kederlerini azaltmaya yardımcı olmaktadır.
 • Taşıyan kişiye huzur duygusunu aşılar.
 • Cinsel sorular için tedavi edici etkileri vardır.

Görüldüğü gibi firuze taşı faydaları saymakla bitmez. Sizde faydaları ve etkileri ile oldukça kuvvetli olan firuze taşı ile kendinizi iyi hissedebilirsiniz.

Turkuaz Taşı Faydaları Nelerdir?

Turkuaz taşı faydaları oldukça dikkat çekmektedir. Masmavi görüntüsünün dışında birçok etkisi bulunan turkuaz taşı faydaları başında tabi ki bu taşı taşıyan kişiyi genç ve zinde tutması gelmektedir.

Bunun dışında kişinin bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamakta ve böylece kişileri pek çok hastalıklara karşı korumaktadır. Bilinen firuze taşı faydaları arasında ilk sırada gelen, kişide bulunan kaygı duygularına karşı etkili olmasıdır. Turkuaz taşlı bir aksesuarı üzerinizde taşıdığınız takdirde kaygı duygularına iyi geldiğini hissedebilirsiniz.

Şans ve uğur getirmesi açısından da yoğun olarak takı yapımında kullanılan turkuaz taşı kişiler tarafından da bu sebeple yoğun ilgi görmektedir. Kimi zaman sadece güzelliği sebebi ile tercih edilen bu taş ağırlıklı olarak sağladığı faydalar ile de oldukça göz doldurmaktadır.

Yorumlar
Yorum Yap