Çağrı Merkezi: 0 535 953 84 65

Onix Taşı ve Faydaları

Oniks Taşı Nedir?

 

Oniks taşı nedir sorusunun cevabını bu yazımızda bulabilir ve oniks taşı faydaları nelerdir, oniks taşı nerelerde bulunur gibi pek çok sorununda cevabına bu yazımız ile ulaşabilirsiniz.

Oniks taşı İngilizce “Onix” olarak adlandırılmaktadır. Bir diğer isimleri de “Ayrılık Taşı” ve “Şans Taşı”dır. Bu taş yarı değerli taşlar arasında yer almaktadır. Oniks taşı ile yapılan takılarda kişiler tarafından severek ve beğeni ile kullanılan bu taş güzelliği ile de herkesi kendine hayran bırakmaktadır.

Oniks Taşı Özellikleri

Oniks taşı özellikleri başında genellikle siyah renkte olması gelmektedir.  Bu taş damarlı akik olarak da bilinmektedir. Kuvars grubunda yer alan oniks taşı farklı renklerde birçok katmana sahip olan bir taştır.

Ağırlıklı olarak siyah renklere sahip olan oniks taşı beyazdan siyaha pek çok renkte karşımıza çıkmaktadır. Bu renklerin dışında yeşil ve mavi renkte olan onikslere de rastlanmıştır.

Oniksin başka bir türü de “Sardoniks”tir. Bu taş ise kırmızının tonlarını içinde barındıran bir taştır. Genellikle sardoniks görünümü sebebi ile akikle karıştırılan bir taştır.

Sertliği 6,5-7 arasında olan bu taşın kimyasal formülü SiO2’dir. Camsı bir parlaklığa sahiptir. Oniks taşı özellikleri arasında bu taşın opak olması da yer almaktadır. Oniks taşı sertliği sayesinde takı, mücevher ve süs eşyası yapımında yoğun olarak kullanılmaktadır. Depresyona iyi gelmesi sebebi ile de oniks taşı yüzük ve oniks taşı bilekliklerde kişiler tarafından yoğun bir ilgi görmektedir.

 

 

 

Oniks Taşı Faydaları

 

Oniks taşı faydaları saymakla bitmez. İlk sıralarda gelen faydası tabi ki kişiye enerji vermesi ve strese iyi gelmesidir. Diğer bilinen faydalarını oniks taşı faydaları başlığı altında maddeler halinde aşağıda bulabilirsiniz:

 • Kişide pozitif düşünceniz artmasını sağlar.
 • Enerji verir.
 • Topraklama taşı olduğu için strese karşı etkilidir.
 • Depresyonu azaltıcı etkileri vardır.
 • Kişinin kendine olan güvenini arttırır.
 • Nazara karşı koruyucu etkisi vardır.
 • Obezite tedavisinde kullanılır.
 • Ayak rahatsızlıklarında tedavi edici etkisi vardır.
 • Kemik yapısı üzerinde etkilidir.
 • Zihin bulanıklığına iyi gelir.
 • Konsantrasyonun sağlanmasın da etkilidir.
 • Kadın erkek ilişkisinde denge sağlar ve ilişkiyi güçlendirir.
 • Göz tansiyonu rahatsızlıklarında iyileştirici etkisi vardır.
 • Cinsel dürtüleri azalmada etkilidir.
 • Fiziksel olarak duymayı güçlendirir.
 • Rahatsızlık hissedilen bölgeye konulduğu takdirde iyi geldiği bilinmektedir.

Görüldüğü üzere oniks taşı faydaları oldukça dikkat çekmektedir. Sizler de hem şık olmak hem de oniks taşı faydalarından yararlanmak için oniks taşlı aksesuarlar arasından seçim yapabilirsiniz.

 

 

 

Oniks taşı nerelerde bulunur diye soracak olursanız bu taş dünya genelinde Çin, Mısır, Meksika, Almanya, İtalya ve Madagaskar başta olmak üzere birçok ülkede yaygın olarak çıkarılmaktadır.

 

Bu taş sertlik derecesi sebebi ile takı ve süs eşyası yapımında da yoğun olarak kullanılmaktadır. Günümüzde bey ve bayanların beğeni ile kullandıkları oniks taşı kolye tasarımları da oldukça talep görmektedir.

Güzelliklerinin yanı sıra oniks taşı faydaları ile de oldukça ilgi çekmektedir. Yarı değerli oniks taşı sayesinde pek çok derdinize çare bulabilir ve sağlığınıza kavuşabilirsiniz. Özel günlerde ya da günlük hayatınızda size eşlik eden oniks taşlı aksesuarlarınız ile hem şık olabilir hem de kendinizi iyi hissedebilirsiniz.

Oniks Taşı Nasıl Kullanılır?

 

Oniks taşının bilinen faydaları sayesinde sizlerde kendinizi iyi hissedebilir ve hayatınızdaki stres ve sıkıntılardan bir nebzede olsa uzaklaşabilirsiniz. Bilindiği üzere değerli ve yarı değerli taşlar takı yapımında yoğun olarak tercih edilmektedir.

Doğal taşların faydalarını göstermesi içinde aslında takı olarak tercih edilmesi oldukça doğru bir tercihtir. Çünkü çoğu değerli ve yarı değerli taşlar tene temas ettikleri takdirde oldukça fayda sağlamaktadır. Örneğin; oniks taşı herhangi bir ağrınız var ise o bölgeye konulduğu takdirde ağrıyı azaltıcı etkiye sahiptir.

Bunun dışında evinizi stres ve kötü enerjiye karşı korumak isterseniz bir parça oniks taşını evinizin bir köşesine koyabilir ve kötü enerjiye karşı bir kalkan yaratabilirsiniz.  Gördüğünüz gibi örnekler çoğaltmak sizin elinizde.

Oniks taşı kullananlar genellikle hem şık olmak hem de fayda sağlamak adına bu taşı tercih ederler. Sizlerde değerli ve yarı değerli taşlar ile tasarlanıp üretilen aksesuarlı tercih edebilirsiniz. Böylelikle hem göz kamaştıran hem de sağlıklı bir görüntü elde