Çağrı Merkezi: 0 535 953 84 65

Hematit Taşı ve Faydaları

Hematit Taşı Nedir

Hematit Taşı

 

Hematit Taşı

 

 

Hematit, metalik bir parlaklığa sahip koyu, gri siyahımsı opaklığa sahip doğal bir taştır. Parlatılmaya son derece elverişli olan hematit taşı, saf siyah renk, gümüş rengi ve de tunç mavisi gibi görünebilecek metalik parlaklığa sahiptir.

Hematit aynı zamanda demir pası gibi kırmızı bir oksittir. Hematit taşı dilim dilim kesildiğinde içerisinde ki kırmızı yapısıyla yüzyıllar boyunca kan taşı olarak işlev gördü ve geçmişte kanamaya karşı olarak giyildi, doğumda kadınlara fayda vermesi için kullanıldı, kanı sağlıklı tutmak ve kanla ilgili olaylarda halen daha bazı bölgelerde hematit taşı kullanılmaktadır.

Hematit taşı genel kullanım amacı olarak; cesaret, canlılık, zenginlik, güç gibi konularda yardımcı olarak kullanılan güçlü bir taştır. Eskiden insanlar korkuları yatıştırmak, öfkeyi dindirmek ve barış getirmesi için de hematit taşından faydalanmıştır.

Hematit taşı doğada genel olarak demir yataklarında bulunmaktadır ve demirle benzer özellikler gösterdiği için demir ile karıştırılma durumları olmaktadır. Yine çelik üretiminde de kullanılan bir mineral olması sebebiyle hematit taşı oldukça önemli bir doğal taştır. İşlenip, parlatılmasıyla oldukça güzel görünüme sahip olabilen hematit taşı, takı ve aksesuar endüstrisinin gözde taşlarından birisidir.

Hematit taşı kristalize özelliğinden dolayı kırılgan bir yapıdadır, insan eliyle bile oldukça kırılabilen bu taş, narince işlenerek ve çeşitli sertleştirme işlemlerinden geçirilerek aksesusar ve takı ürünlerinde kullanılmaktadır.

 

Hematit Taşının Anlamı Nedir

 

Hematit taşı anlamı; negatif enerjiyi kök çakraya indirerek absorbe eden ve kötü düşüncelerden sizi uzak tutmaya yarayan aynı zamanda canlılık, neşe, güç, kuvvet veren bir doğal taştır.

 

Hematit Taşının Faydaları

 

Hematit taşı, demirden daha sert ama daha kırılgan bir taştır, farklı renk tonlarına sahip hematit taşları onu oldukça uzun bir zamandır insanoğlunun kullanımına sunmuştur. Kırmızı içeriğine sahip hematit taşı ve parlatıldığında ise siyah ve gri parlaklığına sahip bu taş için güneş gibi güçlü ancak bastırılmış ve yumuşak bir güç olarak tanımlamışlardır.

Hematit taşı şifa olarak kullanıldığında cilde yoğun ama ince titreşimler vererek sakinleşmeye ve merkezileşmeyi sağlayarak dengede kalma özelliklerini sunar. Hematit kristali, sizde ki canlılığı ve neşeyi emen toksik duyguları emme özelliği ile bağlantılıdır. Stres, endişe ve benzeri gerilimli durumlarda hematit taşı ilk akla gelen sakinleştirici taşlardandır. Hematit kristali ortamda ki negatif enerjiyi kök çakraya çeker ve yedi çakranın hepsini dengeleyerek negatif enerjinin etkilerini yok etmeye yardımcı olur.

Hematit eski zamanlarda gücü ve güven duygusunu arttırıcı olarak savaşçılarda kullanıldı. Kendinizi dengesiz hissediyorsanız, doğal taşların toprak etkisinden faydalanmak için hematit taşı ile meditasyon yapmak bir çok kişiye huzur verdiği bilinmektedir.

Hematit taşı bileklik ve hematit taşı kolye gibi gibi takılar sayesinde insanlar gerilimli anları daha yumuşak bir şekilde atlatmaktadırlar. Yine hematit taşı yüzükler ile duygu durum değişikliklerini yönetebilmek ve stres azaltıcı özelliklerinden faydalanmak mümkündür.

Hematit taşının faydalarını listelersek;

  • Stresi, gerginliği ve endişeyi hafifletir
  • Enerji dalgalanmanızı düzenleyerek cesaret ve güç verir
  • Aşırı heyecan ve endişe gibi duygu durum değişikliklerini azaltır
  • Ortamda ki negatif enerjiyi sönümler
  • Sinir sistemini düzenler
  • Zihni berraklaştırır ve daha net düşünmeye sevkeder
  • Kan dolaşımını düzenler
  • Romatizma ve eklem rahatsızlıklarında hafifletici etki gösterir

Hematit Taşı Nasıl Temizlenir

 

Hematit taşı kolye yada hematit taşı bileklik gibi takı ve aksesuar ürünleriniz var ise hematit taşı temizliği sizler için önemli olacaktır. Hematit taşını temizlemek için bir parça sabunlu ılık suya batırılmış bez ile kolyenizi, yüzüğünüzü yada bilekliğinizi güzelce temizleyebilirsiniz. Daha sonra temiz ılık suyla ıslattığınız bir bez ile önceki işlemden kalan sabun artıklarını temizleyiniz. En son olarak ta su ile durulama yaparak hematit taşından takınızı temizlemiş olacaksınız.

 

Hematit Taşı Sahtesi ve Gerçeği Nasıl Anlaşılır

 

Hematit taşının sahtesini ve gerçeğini ayırt etmek için oldukça kolay bir yöntem vardır, elinize bir çakmak alarak hematit taşını ısıttığınız da renk değişimi olup olmadığına bakarak anlayabilirsiniz. Eğer sahte yada kaplama gibi bir durumu varsa hematit taşı, değişim göstererek sahte olduklarını size göstereceklerdir.

 

Hematit Taşı Nerede Çıkarılır

 

Hematit taşı, yoğun olarak demir madenciliği alanlarında bulunur, magmatik kayalarla ilişkili hidrotermal damarlarda da bulunur ancak en büyük rezervleri tortul kökenlidir. Dünyada en büyük hematit yatakları Kanada, Quebec’te bulunan Superior Gölü çevresinde bulunur. Demir gülleri olarak ise İsviçre ve Brezilya’da bulunur. Takı ve aksesuar sektörüne uygun kesime elverişli kaliteli hematit taşı yatakları ise İngiltere, Almanya, İtalya, Venezuela, İspanya ve Amerika’da bulunmaktadır.

 

 

Hematit Taşı Sık Sorulan Sorular

 

Hematit taşı zayıflatır mı?

 

Hematit taşının zayıflatma etkisi konusunda henüz bir çalışmaya rastlayamadık, lakin stres azaltıcı etkisi, pozitiflik, neşe ve canlılık verme etkisi sayesinde iştah kontrolü yapabiliyor olmanızdan dolayı, vücut ve kilo konusunda denge de kalmanıza yardımcı olacaktır.

 

Hematit taşı neye yarar?

 

Hematit taşı neye yarar konusunu yukarıda faydaları konusunda anlattık, oraya göz gezdirebilirsiniz.